Przewidywanie ludzkich zachowań na drodze

Przewidywanie zachowań ludzkich na drodze – czy jest to możliwe?

Odpowiednio wykorzystując automatyzację, znacząco rozszerzyć można możliwości w kwestii bezpieczeństwa branży transportowej. W tym celu stosuje się sztuczną inteligencję, która imituje intuicję człowieka. Określa ona zakres świadomości uczestników ruchu drogowego. Rozwiązanie to pozwala na znaczące zwiększenie świadomości sytuacyjnej kierowców aut ciężarowych i dostawczych.

Śledzenie zachowań ludzkich

Aby poprawić bezpieczeństwo użytkowników dróg, konieczne jest lepsze przewidywanie zachowań ludzkich podczas podróży. Wciąż trwają pracę nad koncepcją sztucznej inteligencji w formie systemu wsparcia dla kierowców, której działanie przyczyni się do poprawy komfortu pracy. Jej zadaniem jest zrozumienie stanu świadomości uczestników ruchu drogowego. Komunikacja działa podobnie, jak monitoring GPS pojazdów. AI pobiera odpowiednie dane z czujników zamontowanych w aucie, a następnie w czasie rzeczywistym przewiduje zamiary kierowców, rowerzystów czy pieszych.

Działania sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja bierze pod uwagę różne wskazówki wizualne, takie jak orientacja fizyczna, postawa, kontakt wzrokowy czy ruchy głowy. Aby zwiększyć efektywność poprawy bezpieczeństwa, monitorowana jest przestrzeń wokół pojazd w polu 360 stopni. W razie konieczności, automatyczne systemy pokładowe informują kierowcę o zwiększonym ryzyku. Wszystko opiera się wyłącznie na zmianach w zachowaniu innych uczestników ruchu. Kierowca może dzięki temu podjąć wcześniejsze działania zapobiegawcze.

Rozwój AI w transporcie

Usprawnienia w kwestii systemów automatyzacji są solidnym wsparciem dla kierowców. Pomagają w przewidywaniu i zapobiegają potencjalnym błędom, dzięki czemu poprawiają bezpieczeństwo i ułatwiają zarządzanie flotą pojazdów. Rozwiązanie to ogranicza intensywność i częstotliwość hamowania oraz przyspieszania, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wypadków. Postęp w tej dziedzinie jest stopniowy, jednak sztuczna inteligencja w stosunkowo krótkim czasie może stać się niezwykle ważnym elementem wyposażenia pojazdów.