ecodriving we flocie

Jak jeździć samochodem, aby zaoszczędzić?

Na rynku motoryzacyjnym bez problemu można znaleźć producentów zachwalających swoje oszczędne marki najróżniejszych samochodów. Stacje paliw natomiast zachęcają nas do kupna ekonomicznych supermieszanek. Pomimo tego cały czas nasze rachunki za paliwo wskazują na duże wydatki. Co więc zrobić, aby użytkowanie samochodu stało się dla nas mniej kosztowne?

Samochody osobowe – czy można jeździć oszczędniej?

To, że pracujący na wyższych obrotach silnik zużywa więcej paliwa, jest dla większości oczywistością. Jednak samochody z wtryskiem zapewniają lepszą ekonomikę pracy silnika. Nowoczesne systemy pozwalają zmieniać bieg na wyższy już przy 2,5 tys. obrotach na minutę. Warto też pamiętać o tym, że najlepiej jest rozpędzać samochód bez szarpania i dodawać gazu na wyższym biegu, niż kręcić silnik na wysokich obrotach. To właśnie płynność jazdy jest podstawą oszczędności, a nie dynamiczne przyspieszanie i hamowanie. Można pokusić się o zakup pastylek MPG, dodawanych do paliwa, które przyczyniają się do redukcji spalania benzyny, oleju napędowego czy też biodiesla. Kierowca może wówczas liczyć na oszczędności wynoszące 7-14 % oraz redukcję składników toksycznych w spalinach.


Na zużycie paliwa ma również wpływ zmiana aerodynamiki samochodu. Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju bagażniki zwiększają zużycie paliwa nawet o 10-15%. Jeśli liczymy na oszczędność, to należy pamiętać o prawidłowo wyregulowanym silniku. Dodatkowo oponach dopasowanych do modelu samochodu zgodnie z zaleceniem producenta, kontroli ciśnienia w oponach oraz stosowaniu odpowiedniego oleju. Starajmy się prowadzić płynnie i spokojnie. Gaśmy silnik przed zamkniętym przejazdem kolejowym, nie przeciążajmy samochodu i nie przepłacajmy niepotrzebnie za droższe paliwo.

Przeczytaj artykuł o problemach rekruterów w branży tsl.

 

ecodriving we flocie