Monitoring GPS. Zapobieganie nadużyciom we flotach.

Jak działa i co gwarantuje system lokalizacji pojazdów?

Choć nieograniczone zaufanie do ludzi jest cechą godną podziwu, to jednak właściciele firm transportowych częściej kierują się zasadą ograniczonego zaufania. Nic więc dziwnego, że systemy lokalizacji pojazdów są jednymi z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych w różnych przedsiębiorstwach. Nieustannie obserwujemy rozkwit systemów monitorowania pojazdów GPS.

Jak działa GPS?

Systemy lokalizacji pojazdów opierają swoje działanie na wykorzystaniu sygnału GPS oraz przesyłaniu informacji do właściciela przez urządzenie w standardzie GSM. Miejsce, w którym znajduje się w danym momencie auto, jest ustalane przez układ GPS a następnie przekazywane do minitelefonu komórkowego, skąd następnie jest przesyłane do centrali firmy zajmującej się monitoringiem. Tam natomiast dane o położeniu geograficznym nakładane są na cyfrowe mapy. Do takiej centralki mogą być podpięte – i często są – również inne czujniki, jak na przykład otwarcia drzwi, naruszenia linii alarmowej w samochodzie czy najpopularniejszy – ilości paliwa.

Ochrona antykradzieżowa

Dodatkową zaletą, jaką ma posiadanie systemu lokalizacji pojazdu jest prawie stuprocentowa ochrona przed ewentualną kradzieżą. Co ciekawe, w sytuacji alarmowej, samochód namierza się automatycznie i przesyła informacje na temat swojego położenia z bardzo dużą częstotliwością. Złodziej również nie jest świadom, że każdy jego ruch jest śledzony. Właśnie dzięki czemu odpowiednie służby mają możliwość zatrzymania go w idealnym momencie, wręcz na gorącym uczynku. Wbrew pozorom, próby kradzieży samochodów są dość powszechne, a ten sposób chronienia swojej własności jest niezwykle skuteczny.

Zajrzyj tutaj! 5 sposobów na efektywne zarządzanie flotą pojazdów dostawczych.