3 sposoby na efektywne zarządzanie autami dostawczymi

3 aspekty, które wpływają na efektywne zarządzanie flotą pojazdów dostawczych

Własna flota pojazdów dostawczych przydaje się wielu przedsiębiorstwom i instytucjom. Niezależnie od zakresu działalności firmy, cały tabor powinien być utrzymany w nienagannym stanie technicznym. Należy też zadbać o zachowanie wysokiego standardu pracy kierowców i zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Obsługę tego kompleksowego procesu znacząco ułatwia dostęp do odpowiedniego systemu kontroli. Jak zadbać o zarządzanie flotą aut dostawczych?

1. Określenie zapotrzebowania firmy

Inwestycja we własną flotę samochodów to ważny krok, na który decydują się nie tylko firmy stricte dostawcze. Liczebność taboru zależy głównie od zakresu działalności przedsiębiorstwa. Znaczenie ma także zapotrzebowanie danej firmy na transport. Aby jak najlepiej realizować jego przebieg, trzeba wykorzystać w praktyce odpowiednie narzędzia. Przykładem może być nowoczesny monitoring GPS. Pozwala on na kompleksowy wgląd w stan techniczny pojazdów oraz śledzenie ich pracy, a także kontrolowanie poczynań kierowców.

2. Doglądanie kwestii logistycznych

Zarządzanie flotą samochodów dostawczych jest ściśle uzależnione od ilości posiadanych pojazdów. Zarządcy muszą dbać nie tylko o zakup aut o odpowiednich parametrach, ale również ich obsługę techniczną. Dotyczy to m.in. nadzorowania stanu liczników aut dostawczych należących do floty oraz ilości przejechanych kilometrów. Zadaniem operatora będzie też doglądanie napraw ewentualnych awarii oraz dopilnowywanie terminów przeglądów okresowych. Spełnienie tych obowiązków znacząco ułatwia monitoring GPS.

3. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania

Posiadając rozbudowany system monitorowania, zarządca floty aut dostawczych zyskuje dostęp do szeregu praktycznych funkcji. Może swobodnie śledzić trasy pokonywane przez pojazdy, a także prowadzić szczegółową ewidencję wszystkich modeli. Jest również w stanie na bieżąco rejestrować informacje związane ze zużyciem paliwa czy zachowaniem kierowców podczas jazdy. Aspekty te przyczyniają się do utrzymania kontroli nad flotą, a także sprzyjają jej optymalizacji i obniżają ponoszone koszty eksploatacyjne.

Przeczytaj o tym jak nowa dyrektywa unijna o pracownikach delegowanych wpłynie na polskie firmy transportowe.